
Północny las od dawna był wysoko ceniony za swoje szczególne właściwości.
Dlaczego specjaliści w dziedzinie stolarstwa tak doceniają drewno z tego regionu?
Rzecz w tym, że właściwości drewna w największym stopniu zależą od klimatycznych warunków, w których ono rosło. Jak wiadomo, drzewo rośnie tylko latem. Jeśli lato jest długie, drzewo ma czas przybrać dosyć grubą warstwę drewna, kiedy zapada okres zimowy, wzrost zatrzymuje się – do następnego ciepłego okresu. Im miejsce wzrostu drzew położone jest bardziej na południe, tym lato jest cieplejsze i dłuższe, to też warstwa drewna, która przyrasta rocznie jest szersza. Im bardziej na północ tym okres letni jest chłodniejszy i krótszy, zima jest mroźna i surowa, w takich warunkach wegetacyjnych okres jest bardzo krótki. Dlatego roczny przyrost warstwowy drewna z północy jest mniejszy. Takie drzewo rośnie bardzo powoli, ma drobno warstwową strukturę i ma większą gęstość.

Kluczem są trudne warunki klimatyczne
Niesprzyjające dla roślin warunki klimatyczne implikują bardzo korzystne dla człowieka właściwości drewna. Wskutek chłodnego letniego okresu włókna drewna, otrzymanego z północnego lasu są cienkie i przylegają jedno do drugiego o wiele bardziej, aniżeli w przypadku lasu południowego. Wynikiem tego jest wysoka gęstość drewna co przekłada się na jego twardość i wytrzymałość, są to cechy za które las ten jest najbardziej ceniony. Drobno warstwowa i szczelna struktura warunkuje wyższy, mocniejszy i jędrny budulec. Dzięki tym cechom z lasu północnego produkuje się – kłody, belki, deski i inne wyroby najwyższej jakości. Elementy wykonane z północnego lasu służą dłużej aniżeli analogiczne wyroby z drewna pochodzącego z lasów o cieplejszych klimatach. Dzięki takiej strukturze drzew, w zimowym okresie, kiedy ruch płynów jest spowolniony, drzewo praktycznie nie chłonie wilgoci (nie rozmięka). Z tego powodu drewno z północny jest bardziej odporne na choroby grzybicze i pasożytnicze.
DREWNO PÓŁNOCNE JEST EKOLOGICZNE
Każda roślina zdolna jest do gromadzenia toksycznych substancji, szkodliwych dla człowieka, dlatego od wyboru budulca z drewna zależy nasze zdrowie.
Północny las jest głównie iglasty
sosna, modrzew, świerk. Iglaki okazują się być najlepszymi surowcami w budownictwie, co objawia się dostępnością dla eksploatacji i doskonałymi technicznymi właściwościami drewna. Najczęściej stosowana jest sosna i świerk, rzadziej – modrzew i jodła syberyjska.
Jak odróżnić europejskie od północnego?
Czasami bardzo trudno jest gołym okiem odróżnić prawdziwe drewno z regionów północnych od umiarkowanych. Jednak w większości przypadków nie trzeba być specjalistą, aby zauważyć różnicę w grubości usłojenia pomiędzy tymi rodzajami drewna.



